Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

 

1Ogólnopolski Konkurs Barmański odbył się 8 października br. w Centrum Konferencyjnym Nimbus w Warszawie. W kategorii Short Drink zacięcie walczyło 24 uczestników z całej Polski wykonując na scenie cztery identyczne koktajle w określonym czasie, zgodnie z nadesłaną recepturą. Tematem przewodnim tegorocznego Monin Cup było „mix your origins”, czyli odwołanie się do regionalnych smaków i produktów.
Zwycięski koktajl „Può ripetere” na bazie syropu ogórkowego Monin, wódki i kopru włoskiego otrzymał najwyższe noty degustacyjne w całym konkursie, co w połączeniu z wysoką oceną za technikę, pozwoliło uczestniczce - Noemi Jarocińskiej zdobyć pierwsze:

 

„Può ripetere”
• 20 ml syropu Monin Cucumber
• 20 ml soki z limonki
• 40 ml wódki żytniej
• koper włoski
Metoda: wstrząśnięcie w shakerze z lodem
Zaraz za Neomi zajmując II miejsce stanęła nasza reprezentanta Weronika Czudek z koktajlem „Yellow Heart” na bazie syropu Monin Estragon, likieru Monin Triple Sec i miodu pitnego.
„Yellow Heart”
• 5 ml syropu Monin Estragon
• 10 ml likieru Monin Triple Sec
• 15 ml miodu pitnego (trójniak)
• 30 ml świeżego soku z pomarańczy
• 5 ml świeżego soku z limonki
Metoda: wstrząśnięcie w shakerze z lodem
Na wyrazy uznania zasługują także Wiktoria Zacher i Dorota Jonkisz zdobywając 4 i 5 miejsce co spowodowało, że wszyscy zawodnicy z naszej Szkoły znaleźli się w pierwszej piątce.
Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy… .

 

IMG 3310 CopyW dniach 6-7 października szkolna grupa SKKT "Podróżnik" zdobyła 5 szczytów naszych pięknych Beskidów w zaledwie 2 dni m.in. Dębowiec, Szyndzielnia, Klimczok, Błatnia i Równica,
Nie Brakowało stromych podejść, śmiesznych żartów oraz dobrego humoru!
Modzieży towarzyszyła niezastąpiona Pani Dorota Górska oraz nowy nauczyciel w naszym gronie pedagogicznym Pan Rafał Dubrawski.
Serdecznie zapraszamy do kółka podróżnika jesli lubisz górskie wycieczki i nie tylko :)

 

W miniony piątek tj. 28.09.2018r. odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach Licealiady Młodzieży z udziałem szkół Bielska-Białej, powiatu bielskiego i żywieckiego.  Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt i chłopców. W klasyfikacji generalnej dziewczęta uzyskały 560 punktów zajmując 9 lokatę, chłopcy zdobyli 712 punktów, co pozwoliło nam uzyskać 13 miejsce. 

Wszystkim zaangażowanym w sportowe życie Szkoły chcemy podziękować za wkład w uzyskany rezultat sportowy oraz niepowtarzalną atmosferę na trybunach. 

Ze sportowym pozdrowieniem:

Mariusz Depczyński

Rafał Dubrawski

 

 

20180926 191626 2 451x800We wtorek, 25 września nasza szkoła wzięła udział w uroczystym powitaniu nowych pracowników Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Nauczyciele języka angielskiego, mgr P. Dziewiński i mgr M.Godlewska-Ucińska uczestniczyli w organizowanym przez Konsulat nowatorskim szkoleniu na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a mgr A.Pollak-Olszowska powitała nową Konsul ds Prasy i Kultury, p.Amy Steinmann, która już nie może się doczekać wizyty w naszej szkole w ramach projektu pt."Born in the USA".

Wycieczka do Włoch

8 września klasy 3et i 3bt wraz z uczniami z czwartych klas, wyruszyli w stronę Włoch po drodze zwiedzając piękny Rzym. Dzięki Pani przewodnik mogliśmy zobaczyć tam Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie oraz Bazylikę św. Piotra w Watykanie. W kolejnych dniach mogliśmy zwiedzić Paestum - miejsce naszego zakwaterowania , Neapol, 

Wulkan Wezuwiusz wraz z zniszczonym przez niego Pompejami. Mieliśmy także okazję płynąć na Capri - wyspę Syren. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać do szkolnych obowiązków, zwiedzając jeszcze w drodze powrotnej Wenecję. Ta cudowna, niezwykle wyczerpująca wycieczka została zapisana na naszych powiekach, na pewno będziemy wspominać ją do końca szkolnych lat :) Więcej na naszym fanpage.

 

Rajd 2018 - Kozia GórkaW środę 19 września 2018 roku odbył się Rajd Szkolny na Kozią Górkę z okazji Światowego Dnia Turystyki, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: "Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności". Uczniowie z każdej klasy przedstawili prezentację na wylosowany temat nawiązujący do hasła przewodniego. Prezentacje oceniało jury w składzie: pani mgr Beata Chrobak-Juros – przewodnicząca, pani mgr Joanna Lizurej-Kupczak – członek, pani dr Małgorzata Pilch - sekretarz, a także Kacper Bąk – przedstawiciel samorządu. Oprócz przygotowanych prezentacji oceniana była również frekwencja klas. Najwięcej punktów zgromadziły klasy:

  • IV et – 43 punkty – pierwsze miejsce,
  • IV bt – 35 punktów – drugie miejsce,
  • II ct - 30 punktów - trzecie miejsce.

W trakcie pokonywania tras do schroniska uczniowie klas pierwszych przeszli tzw. „Otrzęsiny”, które polegały na wykonaniu czterech zadań na poszczególnych stacjach rozstawionych wzdłuż trasy. Rywalizację w tych konkurencjach wygrała klasa I at.


Dziękujemy za wspólną zabawę
Organizatorzy

 

ślubowanie18.09.2018r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły, połączone z uroczystym ślubowaniem klas pierwszych. Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował spektakl pt. " I co Pan na to, Panie Tuwim?".

 

MC FB 2018

Zgodnie z regulaminem opublikowano listę 24 zakwalifikowanych uczestników do finału MONIN Cup Poland 2018.
Nie było to proste zadanie ze względu na otrzymanie ponad 100 bardzo ciekawych receptur, z których komisyjnie wybrano ścisłą czołówkę 24 zgłoszeń najlepiej przygotowanych pod względem motywu przewodniego "Mix your origins". Już 8 października zawodnicy i w tym nasze reprezentantki: Dorota Jonkisz z kl 4 bt, Weronika Czudek z kl 4 ct, i Wiktoria Zacher z kl 3 et, będą mieli za zadanie obronić swoją recepturę prezentując ją zgodnie ze sztuką barmańską i skraść serca Jury Degustacyjnego zachwycając smakiem i wyglądem.


Gratulujemy i życzymy powodzenia

 

Informujemy, że dnia 12.10.2018r. cała szkoła idzie do kina na "Dywizjon 303" na godzinę 11.00. Sekretariat będzie czynny tylko do godziny 13.30

 

IMG 20180831 WA0004 800x600W dniu 31 sierpnia 2018 r. trójka nauczycieli naszej szkoły przeprowadziła szkolenie dla nauczycieli języków obcych. W trakcie szkolenia panie: Estera Czyż, Agnieszka Polak - Olszowska i Barbara Gałązka podzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas kursu metodycznego, "Teacher Development Course on CLIL&Classroom Teaching Activities", w Wielkiej Brytanii, w którym uczestniczyły w lutym 2018 r. w ramach projektu europejskiego POWER Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej pt: "Nauczyciel też uczy się przez całe życie". Podczas szkolenia zostały zaprezentowane ciekawe metody aktywizujące, gry i scenariusze lekcji, które mają na celu urozmaicić lekcje języków obcych. Nauczyciele z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach i wyrazili chęć wdrożenia nowych pomysłów na swoich lekcjach.

 

20180903 124639 800x600W poniedziałek 3.09.2018r odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019 .W tym roku program artystyczny poświęcony był bohaterom, poległym podczas II wojny światowej. Podczas tej uroczystości uczniowie klas II i III otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce.

 

 

Opublikowaliśmy właśnie plan lekcji, który będzie obowiązywał od 03.09.2018r. Wystarczy kliknąć w ten odnośnik. W planie mogą jeszcze pojawić się drobne zmiany. Jeśli takie się pojawią poinformujemy o tym w osobnym wpisie. Do zobaczenia 3 września.

 

Pragniemy zawiadomić, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września (poniedziałek) o godzinie 12.30 na auli w budynku przy ulicy Filarowej 52. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony Rok Szkolny 2017/2018. Zakończyliśmy go z przytupem warsztatami w Pięknej Górze. Na koniec film z podsumowaniem. Udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.