Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

 

woj konk p niemUczennica Magdalena Brańka z klasy III et zajęła w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckiej w Raciborzu 1. miejsce. Gratulacje!

 

port kolażW zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć w Naszej szkole Camilę i José z Portugalii – uczniów technikum turystycznego z Bragi i Viseu, którzy odbywają staż w Bielsku-Białej w ramach programu Erasmus.

W poniedziałek zamienili się w nauczycieli i poprowadzili ciekawe zajęcia o swoim kraju, kulturze i doświadczeniach. Dla nas było to świetne spotkanie z „żywym” i praktycznym językiem angielskim potrzebnym do codziennej komunikacji. Uczennice z klasy 1et przygotowały dla Nich bardzo ciekawą prezentację oraz polskie łamańce językowe :) W środę wybraliśmy się wspólnie na wycieczkę nad Zaporę w Wapienicy, gdzie
w wesołej atmosferze i pięknym otoczeniu spędziliśmy przyjemnie czas.

 

Nowy Samorzad2 800x600Nasz nowy Samorząd Szkolny wybrany! Oficjalnie już możemy potwierdzić, że Waszymi głosami Kacper Bąk został nowym Przewodniczącym naszej szkoły. W tej niełatwej roli wspierać go będą Julka Gruszecka jako Zastępca Przewodniczącego i Weronika Fołta jako Sekretarz. My już wiemy, że mają sporo planów. Niebawem sami się o tym przekonacie! A Kacprowi, Julce i Weronice gratulujemy!

Wybory udało się przeprowadzić dzięki wsparciu organizacyjnemu Patrycji Sojki, Viktorii Zubkovej, Zuzi Buzderewicz i Pawła Ficka, pana Arkadiusza Mynarskiego oraz przychylności Pana Dyrektora wraz z gronem pedagogicznym. A całość pod okiem redakcjaBB.

 

lotnisko w Barcelonie (800x600)Austria 2013 (600x800)Po raz kolejny nasza młodzież wyjedzie, już w przyszłym tygodniu, na pięciotygodniowe praktyki. Możliwe jest to dzięki realizacji nowego programu Erasmus+. Tym razem wyjedzie 23 uczniów. 8.uczniów zrealizuje staże w hiszpańskiej Barcelonie – 4. dziewczyny w pięciogwiazdkowym Hotelu Evenia, a 4. uczniów będzie doskonaliło swoje umiejętności w czterogwiazdkowym Hotelu de Campanille Barbera. Oprócz wyjazdu do Hiszpanii, kolejnych dziewięcioro uczniów wyjedzie również na 5. tygodni do Wielkiej Brytanii. Uczniowie ci będą pracować w czterogwiazdkowym Hotelu Urban w Grantham. Również na podobne staże wyjedzie w tym okresie do Fusch w Austrii grupa 6. naszych uczniów. Będą oni doskonalili swoje umiejętności zawodowe w Pensjonacie Imbachhorn położonym w malowniczej alpejskiej scenerii. Oprócz możliwości podniesienia swoich umiejętności zawodowych i językowych nasza młodzież realizowała będzie także program kulturowy, m.in. zwiedzając Barcelonę, Gironę, Salzburg oraz Londyn i Lincoln, a także inne ciekawe miejsca położone w pobliżu zakwaterowania. Miłą niespodzianką dla reprezentantów naszej szkoły w Anglii, Austrii i Hiszpanii będzie pobierane cotygodniowo kieszonkowe, które z pewnością wystarczy na udane zakupy w Primarku. Kolejne wyjazdy naszych uczniów na staże zagraniczne w ramach nowego projektu Erasmus+ przewidziano już w połowie lutego 2018 roku. Nasza młodzież wyjedzie wówczas do Grantham (9 osób), Barcelony (8 osób) i Zwettl w Austrii (6 osób). Wszystkie koszty wyjazdów sfinansowane są ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.

 

31655433 2006225086085636 7087294353440388365 nW “Podróż z Tuwimem” zabraliśmy ze sobą ponad 400 gimnazjalistów, którym uczniowie Hotelarza zaprezentowali walory turystyczne najpiękniejszych zakątków świata. Piękne stroje, regionalna muzyka, pyszne przekąski oraz pokaz barmański stanowiły główne atrakcje imprezy. Ponadto, chętni uczniowie mogli zmierzyć się z wyzwaniem escape room, do którego materiały dostarczyła nam Polska Akcja Humanitarna (PAH) . Wszystkie ekipy przeszły go brawurowo!

W ramach Dnia Otwartego odbył się również konkurs językowy (angielsko-niemiecki) Mistrz Języka 2018, w którym wzięło udział 5 drużyn ze szkół z Bielska-Białej i okolic. Konkurs składał się z dwóch części: część ustna (nagrane wcześniej filmiki) i część pisemna (test językowy). Poniżej podajemy wyniki konkursu "Z Tuwimem przez świat":

 • I miejsce - klasa 3et
 • II miejsce - klasa 3at
 • III miejsce - klasa 1ct

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!! Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Gimnazjalistom dziękujemy za przybycie!:)

 Wszystkie zdjęcia z tego wydarzenia opublikowanliśmy na facebooku pod tym linkiem.

book 2948634 128013 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski o Laur Dyrektora Z.S. im. J. Tuwima. Konkurs dzielił się na dwie kategorie: RECYTACJA i TEATR JEDNEGO AKTORA. W skład jury wchodzili:

 • Przewodniczący: Grzegorz Czorny – aktor, instruktor teatralny
 • Pozostali członkowie: Piotr Drzewicki – nauczyciel j. polskiego Z.S im. Juliana Tuwima oraz Magdalena Kobielus - uczennica klasy 1 et Z.S im. Juliana Tuwima, członkini szkolnego koła teatralnego.

Organizatorem całego konkursu była Małgorzata Pilch. Przy organizacji pomagali również uczniowie klas pierwszych Z.S im. Juliana Tuwima, którzy mieli także okazję poczuć namiastkę poezji dzięki prezentacjom ich młodszych kolegów.

Na konkurs zjechali się uczniowie z Bielska–Białej i okolic. Łączna ilość uczestników wyniosła 15 osób.

W kategorii Recytacja nagrodę - Złoty Laur otrzymała Aleksandra Stojanowska ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielsku–Białej. Wyróżnienia zdobyli Magdalena Łuciok z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy oraz Jan Pałyga ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej.

W kategorii Teatr Jednego Aktora wyróżnienie zdobyła Gabriela Zarzecka ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, ich nauczycielom, którzy znakomicie ich przygotowali, jak i wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Do zobaczenia w następnej edycji konkursu!!

A poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.

                                                                                                          Karolina Gwóźdź, 1 ct

 

dh800W czwartek 5 kwietnia świętowaliśmy Dzień Hotelarza i Turysty. Tegoroczny przebiegał pod hasłem: „ W hotelarzu zdrowo i sportowo". Wydarzenie wzbogaciły konkursy, prezentacje i bardzo atrakcyjne występy artystyczne , nawiązujące do tematu przewodniego. Nauczycielom wręczono Europasy. Gościliśmy przedstawicieli branży hotelarsko-turystycznej, z obiektów hotelarskich: Qubus, Villa Barbara, Park Poniwiec, Ibis Styles, Dębowiec, biur podróży: Polan Travel, Itaka, firmy Stageman oraz przedstawicieli Kuratorium i Miejskiego Zarządu Oświaty.
Wszystkim gościom, nauczycielom i uczniom bardzo dziękujemy za udział w naszej cyklicznej imprezie i już zapraszamy za rok.

Czytaj więcej: Dzień Hotelarza 2018

 

Za nami VI Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej. Do konkursu przystąpiło ponad 110 uczestników z blisko 50 placówek w całej Polsce. Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Buzderewicz z klasy 1et, Weronika Konieczna z klasy 3bt i Wiktoria Pucka z klasy 2et. Serdecznie gratulujemy dziewczynom udanych występów!

2 800x6893 800x7381 800x755

 

konsulW miniony poniedziałek, tradycyjnie w ramach projektu pt.,,Born in the USA” naszą szkołę odwiedziła konsul USA ds. prasy i kultury, Pamela DeVolder. Z tej okazji odbył się konkurs dla gimnazjalistów, który zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 13 z Bielsku-Białej. Pani konsul miała także okazję zobaczyć historyczny pokaz mody i przedstawienie słowno-muzyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamela DeVolder wygłosiła także wykład na temat współpracy polsko-amerykańskiej od roku 1918 i wręczyła nagrody laureatom konkursu dla uczniów z naszej szkoły.

 

Więcej zdjęć na naszym profilu facebookowym.

 

Nadszedł ten dzień: wybory do Samorządu Uczniowskiego ZS im. J. Tuwima!ulotka wybory 577x800

CO? Macie szansę wybrać nowy Samorząd Uczniowski i wpłynąć na to, jak wygląda nasza szkoła. A może TY chcesz kandydować i o tym decydować?

KTO? Osoby zainteresowane kandydowaniem do Samorządu Uczniowskiego mają czas do 8.04.2018r. na zgłoszenie swojej kandydatury mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KIEDY? 9.04 o godz. 12.45 – spotkanie w bibliotece dla zainteresowanych kandydatów i kandydatek; tam więcej szczegółów dla chętnych

GŁOSOWANIE na kandydatów i kandydatki odbędzie się online przez e-dziennik w terminie od 18.04. do 22.04., do godz. 2359

 

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Patrycja Sojka, Zuza Buzderewicz i Viktoriia Zubkova

 

8EE23FB2 EC59 4766 950E E0AFA7D8D5D9 800x60022 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody!

Z tej okazji uczniowie klas 1, 2 i 3 zagrali w Wodny Quiz przeprowadzony przez członków zespołu Szkoły Humanitarnej za pomocą platformy Kahoot.

Mamy zwycięzców!

 • I miejsce – Patryk Nikolarz z kl. 3et – 11 459 pkt.
 • II miejsce – Dominika Tarnawa z kl. 1at – 8941 pkt.
 • III miejsce – Viktoriia Zubkova z kl. 1et – 7985 pkt.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród!

20180322 0937190 800x60029542205 916294711877991 6015133704144289792 o 600x80029570788 916294748544654 2185693605505531904 o 800x600

 

Efektywne kształcenie zawodowe kluczem do sukcesu na lokalnym rynku pracy

Projekt złożony w odpowiedzi na konkurs nr RPSL.11.02.02-IZ.01-24-176/17 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Osi priorytetowej XI Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, Działania 11.2 Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy – kształcenie zawodowe uczniów, Poddziałania 11.2.2 Wsparcie szkolnictwa zawodowego – RIT.
Szkoły Objęte projektem:
1. Bielska Szkoła Przemysłowa
2. Zespół Szkół Budowlanych im. Generała Stanisława Maczka
3. Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego
4. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego
5. Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących
6. Zespół szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki
7. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych
8. Zespół Szkół im. Juliana Tuwima
9. Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 im. Stanisława Staszica
10. Zespół Szkół Specjalnych im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Czytaj więcej: Efektywne kształcenie zawodowe kluczem do sukcesu na lokalnym rynku pracy

 

20180315 113536 800x45020180315 122840 800x45020180315 123709 800x450

 

Uczennica naszej szkoły, Magdalena Tarnawa z kl. IIct, wzięła udział w konkursie piosenki włoskiej , który odbył się 15 marca br. w L.O. im. M. Kopernika w Bielsku-Białej. Magda zajęła I miejsce. Gratulujemy!

 

 

1W piątek 2 marca odwiedziliśmy L.O. im. A .Osuchowskiego w Cieszynie w ramach projektu "Dziedzictwo kulturowe miast włoskich i polskich w nauczaniu języka włoskiego." Program obejmował prezentację, konkursy, piosenkę oraz gry dotyczące kultury i zabytków miast włoskich oraz Cieszyna, jak również części gramatycznej i leksykalnej. Natalia Strzelecka z klasy I ct zdobyła nagrodę.

Uczniowie delektowali się językiem włoskim poprzez zabawę, gdyż cała impreza odbyła się w wesołej atmosferze. Mieliśmy okazję poznać uczniów, dyrekcję oraz nauczycieli liceum, a znajomość tę pragniemy rozwinąć w czasie rewizyty naszej szkoły partnerskiej już w kwietniu.

 

 

LRM EXPORT 20180306 130906 800x600Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet oraz 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych w naszej szkole odbył się happening. Przenieśliśmy się do roku 1918, kiedy sufrażystki stukały parasolkami w okna rezydencji marszałka Piłsudskiego i domagały się zmian w polskim prawie.

 

1 800x576W czwartek, klasa 3bt wzięła udział w wykładzie i uroczystym otwarciu wystawy „Kodeks Boturini – Wstęga o Peregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków”, który odbył się na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

„Kodeks Boturini”, zwany także „Wstęgą o peregrynacji”, to indiański manuskrypt pochodzący najprawdopodobniej z początku XVI wieku. Kodeks opowiada dzieje Azteków od momentu opuszczenia przez nich mitycznego miejsca pochodzenia zwanego Aztlan („Miejsce czapli”lub „Biała ziemia”), aż do przybycia do Doliny Meksyku i założenia ich późniejszej stolicy Mexico-Tenochtitlan.

 

 

20180104 1136381Uczennica naszej szkoły - Magdalena Brańka, zakwalifikowała się do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Turystyce, który odbędzie się w dniach 4 - 7 kwietnia 2018 w Spale. Do finału przeszło jedynie 30 osób z całej Polski.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia !

 

WhatsApp Image 2018 02 09 at 13.05.02 800x600Po raz kolejny w ramach projektu Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej tym razem pt: „Nauczyciel też uczy się przez całe życie” finansowanego z programu POWER w drugim tygodniu ferii od 4 do 10 lutego 2018 roku sześciu nauczycieli naszej szkoły wyjechało do Portsmouth w południowej Anglii. Dla kilku osób był to już kolejny tego typu wyjazd. Trzech nauczycieli uczestniczyło w kursie językowym, natomiast trzy kolejne osoby podnosiły swoje kwalifikacje na kursie metodycznym.
Oprócz 23-godzinnych kursów języka angielskiego uczestnicy projektu zostali również zapoznani z kulturą Wielkiej Brytanii. Popołudniami mieli nie tylko okazję zwiedzić Portsmouth, ale również znane z charakterystycznego mola i Royal Pavillion - Brighton oraz Chichester, w którym można podziwiać piękną katedrę i urokliwe uliczki.
Organizatorem wyżej wymienionych kursów jest w tym projekcie, działająca od wielu lat na rynku międzynarodowym organizacja Tellus Education Group z Wielkiej Brytanii, z którą współpracowaliśmy już przy okazji innych projektów dla kadry.

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 11 w ZS im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2018".

Ranking - Perspektywy

 

Nasza szkoła od czterech lat figuruje w prestiżowyn rankingu najlepszych techników w Polsce. Przeanalizowaliśmy dane i pragniemy się podzielić z Wami statystykami.

 

Poniżej prezentujemy wykres zmian miejsca w rankingu od 2015 do 2018 roku. Awansowaliśmy aż o 139 miejsc. Obecnie jesteśmy 60 technikum w Polsce.

Ranking POLSKA

Teraz kolej na rankingi województwa śląskiego. Tutaj również pniemy się w górę. z 22 miejsca awansowaliśmy na 9 w naszym województwie. Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy jesteśmy najwyżej sklasyfikowanym technikum w Bielsku-Białej.

 

ranking slaskie

 

 

 

 

Lotnisko w BarceloniePo raz kolejny nasza młodzież wyjedzie, już w przyszłym tygodniu, na pięciotygodniowe praktyki. Możliwe jest to dzięki realizacji programów POWER VET i Erasmus+. 8 uczniów zrealizuje staże w hiszpańskiej Barcelonie – 4 dziewczyny w pięciogwiazdkowym Hotelu Evenia, a 4 uczniów będzie doskonaliło swoje umiejętności w czterogwiazdkowym Hotelu de Campanille Barbera. Oprócz wyjazdu do Hiszpanii, kolejnych dziesięcioro uczniów wyjedzie również na 5. tygodni do Wielkiej Brytanii. Uczniowie ci będą pracować w czterogwiazdkowym Hotelu Urban w Grantham. Również na podobne staże wyjedzie w kwietniu do Zwettl w Austrii grupa 6 naszych uczniów. Będą oni doskonalili swoje umiejętności zawodowe w 3 czterogwiazdkowych hotelach położonych w przepięknym krajobrazie Dolnej Austrii. Oprócz możliwości podniesienia swoich umiejętności zawodowych i językowych nasza młodzież realizowała będzie także program kulturowy, m.in. zwiedzając Barcelonę, Gironę, Wiedeń oraz Londyn i Lincoln, a także inne ciekawe miejsca położone w pobliżu zakwaterowania. Miłą niespodzianką dla reprezentantów naszej szkoły w Anglii, Austrii i Hiszpanii będzie pobierane cotygodniowo kieszonkowe, które z pewnością wystarczy na udane zakupu w Primarku. Kolejne wyjazdy naszych uczniów na staże zagraniczne w ramach nowego projektu Erasmus+, przewidziano już na przełomie maja i czerwca 2017 roku. Nasza młodzież wyjedzie wówczas do Grantham (9 osób), Barcelony (8 osób) i Fusch w Austrii (6 osób). Wszystkie koszty wyjazdów sfinansowane są ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.

 

World Cafe w Tuwimie!Myślimy krytycznie czy działamy stereotypowo? W jaki sposób funkcjonujemy we współczesnym świecie? Co robić, by zmieniać go na lepsze? Czy warto pomagać?
Z wymienionymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy dyskusji zainicjowanej przez szkolny zespół PAH. Spotkanie poprowadzili wyjątkowi goście, którzy swoją pracą i postawą udowodnili, że każdy z nas ma wpływ na rzeczywistość, która go otacza i to od nas zależy, czy będziemy uczestniczyć w niej z pełną świadomością i bez (często bardzo krzywdzących) uprzedzeń.
Uczniowie w nieskrępowanej atmosferze mogli porozmawiać z ekspertami: Panią Grażyną Staniszewską, która opowiedziała nam, w jaki sposób pomaga rodzinom poległych w Donbasie, Panem Tadeuszem Szczepaniakiem, który przybliżył nam działalność Polskiej Akcji Humanitarnej, Panią Alicją Faber z fundacji ekologicznej ARKA, która uświadomiła nam jak istotne jest życie w symbiozie ze środowiskiem, Panem Dominikiem Kaczmarczykiem z redakcji BB oraz z Panią Małgorzatą Pilch, która pokazała wpływ mediów na nasze codzienne życie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie World Cafe!

Do zobaczenia za rok!

 

Europejski Plan Rozwoju został przygotowany jako kontynuacja dotychczasowej aktywności kadry i uczniów w wymiarze europejskim (udział w projektach europejskich w ubiegłych latach) i jest traktowany jako podstawa dla dalszego rozwoju i modernizacji szkoły. Zawiera on działania na rzecz placówki obejmujące większą ilość kadry, umacniające dotychczasowe efekty zarówno w wymiarze wewnątrzszkolnym, w otoczeniu społecznym szkoły i jej współpracy z organizacjami partnerskimi z Europy.

IMG 20180112 11424620180112 115838 2 468x800W dniu 12.01.2018r. na strzelnicy sportowej LOK ERMADOR, mieszczącej się w budynku naszej szkoły, odbył się kolejny konkurs w ramach Bielskiej Ligi Strzeleckiej. Uczestnicy zawodów strzelali z karabinu sportowego na dystansie 50m oraz z karabinu pneumatycznego na dystansie 10m.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Natalia Włodarczyk kl. 1et, Dawid Badura kl. 1at oraz uczennica klasy 1at Dominika Tarnawa, która w klasyfikacji indywidualnej ksp. 50 m. zajęła III miejsce. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że sukces Dominiki zapoczątkuje nasze strzeleckie osiągnięcia.
Jednocześnie chciałabym przypomnieć, że w każdy poniedziałek od 16.00 i czwartek od 15.00 uczniowie mogą zdobywać i doskonalić swoje umiejętności na treningu strzeleckim, a docelowo wzmocnić skład naszej drużyny.

Ze sportowym pozdrowieniem
Katarzyna Gala

 

gw"Głodni wiedzy” – to tytuł gry terenowej, którą zorganizowała i przeprowadziła ekipa zaangażowana w projekt Szkoły Humanitarnej. Udało nam się zmobilizować i zaprosić do udziału 80 uczniów!!!

Uczestnicy poznali skalę problemu głodu, który jest jednym z głównych globalnych wyzwań, nauczyli się identyfikować przyczyny jego występowania i wskazywać konsekwencje niedożywienia dla rozwoju człowieka. Dowiedzieli się również, w jaki sposób mogą działać, by zmienić tą sytuację.

Wielkie podziękowania dla całego zespołu!

 

olimpiadaW dniu 4 stycznia w Bielskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego odbyła się Piąta, jubileuszowa edycja Olimpiady realizowana pod hasłem „Turystyka folklorystyczna – barwy regionu”. W etapie Okręgowym wzięło udział 47 uczestników z 24 szkół z województwa Śląskiego i Małopolskiego. Naszą szkołę reprezentowały Magdalena Brańka i Kamila Imielska.

Olimpiada miała na celu zainteresowanie uczestników dziedzictwem kulturowym regionu, z którego się wywodzą, zainteresowanie ich własnymi „korzeniami” poprzez poznanie, kontakt z rdzennymi mieszkańcami i ich kulturą oraz aktywne i świadome uczestnictwo w życiu kulturalnym, a także popularyzowanie lokalnej sztuki, muzyki, gwary, rzemiosła, zwyczajów, obrzędów itp.

Z wielka niecierpliwością oczekujemy na wyniki Olimpiady, gdyż jedynie 30 najlepszych uczestników etapu Okręgowego z całej Polski zakwalifikuje się do etapu Centralnego.

kolaż 800x640

Festiwal Nauki po raz kolejny zagościł w naszej szkole w czwartek. Pierwsze klasy uczestniczyły w warsztatach: zdrowego żywienia, chemicznych, tanecznych, wokalnych, animacyjnych, rowerowych prowadzonych przez znanego mechanika Macieja Wójtowicza - ross Racing Team. Ponadto gościliśmy panią Marię Koutny, która przed uczniami odkrywała tajniki Teatru Kamishibai. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z prawnikiem panią Pauliną Jakubiec. Uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz AK, Szarych Szeregów, pan Jan Dąbrowski przedstawił wojenną historię Polaków, której był naocznym świadkiem.

 

strona mtW dniu 21.12.2017r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Piosenki Obcojęzycznej "Music Talents 2017". W konkursie zaprezentowało się trzynaście klas prezentując piosenki w języku angielskim z lat 70-tych. Po raz pierwszy w historii konkursu, dwie klasy zajęły ex aequo pierwsze miejsce z taką samą liczbą punktów.

 • I miejsce - klasy I et i III bt
 • II miejsce - klasa III et
 • III miejsce - klasa II et

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

 

monin2017800Dnia 7 grudnia 2017 w Warszawie odbyła się piąta Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Junior 2017 organizowanego przez SCM sp. z o.o., wyłączny importer MONIN oraz Vitamix w Polsce.

Podczas Gali 28 uczniów szkół średnich z całego kraju, rywalizowali o cenne nagrody, w tym o zagraniczny wyjazd na zawody międzyszkolne. Gala Finałowa odbyła się w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Majdańskiej 30/36 w Warszawie.

Uczniowie zmierzyli się w kategorii Long Drink przygotowując na scenie koktajle bezalkoholowe zgodnie ze sztuką barmańska i swoimi zgłoszonymi autorskimi recepturami na bazie produktów MONIN. Nad prawidłowym i merytorycznym przebiegiem konkursu czuwało Stowarzyszenie Polskich Barmanów (SPB) oraz Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów (MSBiS). Wyselekcjonowani sędziowie oceniali młodych barmanów pod względem technicznym, a Jury jawnie w stylu włoskim ocenili koktajle pod względem smaku, zapachu i wyglądu.

Nasza reprezentantka Wiktoria Zacher z klasy 2 et spisała się na medal zajmując II miejsce na podium w tym prestiżowym konkursie.


spNasza szkoła była zaangażowana w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. W tym roku przygotowaliśmy paczki z żywnością oraz środkami czystości dla dwóch rodzin. Kolejne paczki świąteczne trafiły do Domu dla Bezdomnych w Bielsku- Białej gdzie obecnie przebywają dwie matki ze swoimi kilkuletnimi dziećmi. To właśnie dla nich uczennice klasy IV at przygotowały mikołajkową niespodziankę. Udało nam się również zebrać dużą ilość słodyczy, która została przekazana do Pogotowia Opiekuńczego. Część artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej przekazaliśmy na paczki w ramach zbiórki darów dla Polaków mieszkających na Kresach organizowanej przez ZHR. Pragniemy szczególnie podziękować wszystkim nauczycielom oraz uczniom za ich otwarte serce i ofiarność.

Do zobaczenia w przyszłym roku.
Szkolne Koło Wolontariatu

 

bykDnia 12.12.2017 r. w Zespole Szkół nr 7 w Tychach odbył się konkurs hotelarsko-językowy "IBERYJSKA CORRIDA”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół o profilach hotelarskich i turystycznych z województwa śląskiego. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zagadnień branżowych, kultury Hiszpanii i Portugalii oraz umiejętnością praktycznego zastosowania języka angielskiego. W trakcie konkursu mogli posłuchać interesującej prelekcji nt. Camino de Santiago, którą wygłosił dr Kajetan Suchecki, podróżnik i wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły: Zuzanna Kubica
i Karolina Wypychowska z klasy 3bt, zajęły wysokie III miejsce i w ramach nagrody otrzymały voucher o wartości 200,00 zł do wykorzystania
w restauracji hotelu Vienna House Easy Angelo Katowice**** oraz inne atrakcyjne upominki. Serdecznie gratulujemy!!!