9.11.2018 Warsztaty pt. Lekcje z ZUS cW dniu 09.11.2018 w Zespole Szkół im. J. Tuwima po raz kolejny odbył się Festiwal Nauki. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku, w ramach tej imprezy nauczyciel ekonomicznych przedmiotów zawodowych, Magdalena Rayss, przygotowała dla uczniów klas drugich zajęcia pt. „Lekcje z ZUS”. Projekt zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodzieży, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość uczniów, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zajęcia rozpoczęła prezentacja materiału filmowego pt. Twoje życie – Twój wybór, następnie odbył się pokaz multimedialny na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego zadań. Kolejnym etapem przedsięwzięcia była praca w grupach – uczniowie zapoznali się z tekstem źródłowym pt. ZUS – czym jest i co robi?, a następnie na dużych arkuszach papieru sporządzili mapę myśli zawierającą podstawowe informacje o ZUS i rodzajach świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

ekonomia c

W tym roku, po raz pierwszy w ramach tej imprezy nauczyciele dwóch różnych specjalności: języka angielskiego (Marzena Godlewska-Ucińska) oraz ekonomicznych przedmiotów zawodowych (Magdalena Rayss) wspólnie przygotowały i przeprowadziły szkolny konkurs pt. „Z językiem angielskim w podróży po świecie ekonomii”. Projekt zrodził się z potrzeby uatrakcyjnienia zajęć szkolnych, jak również zwiększenia zainteresowania uczniów trudnymi i często nużącymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, finansów, prawa, marketingu czy działalności gospodarczej. Uczestnicy zawodów zmagali się z napisanymi w języku angielskim ćwiczeniami z zakresu ekonomii o różnym stopniu trudności: od krzyżówki poprzez czytanie ze zrozumieniem na zadaniu praktycznym kończąc.
Mamy nadzieję, że formuła nowego konkursu spodoba się uczniom i na stałe zagości on w kalendarzu imprez szkolnych.
Wyniki konkursu:

1. miejsce: Marcelina Smolarska (3bt)

2. miejsce: Julia Matuszewska (3bt)

3. miejsce (ex aequo): Sebastian Tusznio (3et) i Zuzanna Zaniewska (3bt)

Laureatom gratulujemy!