Zwycięstwo  w programie Leonardo da Vinci dało możliwość wyjazdu  uczniom m.in. do Austrii. Rankiem 16 maja uczniowie wyjechali w podróż do Zwettl- miasteczka położonego w północnej Austrii. Na miejscu zostali przywitani przez opiekunkę i młodzież z tamtejszej szkoły Franciszkanek. Jedna z klas przygotowała w ramach zajęć  obiad dla gości z Polski .

Po posiłku nadeszła pora na spotkanie z Panią dyrektor, dzięki świetnemu przygotowaniu językowemu rozmowa odbyła się w języku niemieckim. Wykazaniu różnicy pomiędzy szkołami polskimi, a austriackimi posłużyło uczniom zwiedzanie budynku szkoły Franciszkanek. Rzeczywiście jednostka edukacyjna w Zwettl jest doskonale   wyposażona.  Dostarczając wrażeń swoim północnym przyjaciołom zafundowano zwiedzanie stolicy, kolejnym punktem programu były interesujące zajęcia twórczości i kreatywności, pozwalające odkryć zdolności uczniów. Uczniowie „hotelarza” odbyli również zajęcia z będąca wówczas w Austrii obywatelką Japonii, w ramach których zdobyli wiedzę o kraju kwitnącej wiśni. Uczestnicy Leonardo mieli okazję zwiedzić lokalny browar oraz spróbować tamtejszego piwa. Pod koniec pierwszego tygodnia pobytu polska młodzież zetknęła się z hotelami w Langenlois i Krems, gdzie miała początkiem następnego tygodnia rozpocząć własna naukę poprzez zdobytą wiedzę na podstawie praktyk. W niedziele nadeszla pora na wyjazd z Zwettl. Praktykanci pożegnani zostali przez dyrekcje, pracowników i młodzież. Pierwsza grupa uczniów została zakwaterowana w pensjonacie Handy House zlokalizowanego niedaleko hotelu Loisium, gdzie odbywali praktykę. Kolejna grupa pojechała do Krems, gdzie odbyła praktykę w Parkhotelu oraz Zur Alten Post. Zakwaterowanie każdej z osób uczestniczących w programie było na wysokim standardzie. Uczniowie bardzo szybko się zaklimatyzowali  oraz oswoili się z odmienną kulturą dzięki dobrej atmosferze panującej w pracy, wyrozumiałego kierownictwa i bardzo przyjaźnie nastawionych pracowników.  Mimo sporej ilości pracy goście z Polski mieli wystarczająco wolnego czasu by spędzić go na zwiedzaniu miasta oraz rekreacji podczas pobytu na miejscowej pływalni. W trakcie odbywania praktyk jeszcze raz mieli okazje zwiedzić stolice Austrii- Wiedeń. Podczas tej wycieczki oprowadzono ich po Muzeum Księżniczki Sisi. Zobaczyli również wiele sławnych hoteli m.in. Grand Hotel Wien, Imperial Hotel. Wszystkie te atrakcje zrobiły na nich ogromne wrażenie. Po zakończeniu praktyk uczniowie, podobnie jak w Zwettl zostali mile pożegnani, a także otrzymali drobne podarunki. Do Polski wrócili 21 czerwca. Udział w programie Leonardo da Vinci, bez wątpienia pozwolił zaznajomić się z austriacką kulturą i obyczajami. Podszkolenie języka także nie pozostaje tutaj bez znaczenia, wręcz przeciwnie jest ogromnym plusem.

Paulina Waluś 4at