Przejdź do treści Przejdź do menu

AIESEC - Świat w Tuwimie

AIESEC to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, która uruchomiła międzykulturowy wolontariat, dzięki któremu możemy w Naszej szkole gościć studentów z całego świata. Celem projektu jest zwiększenie jakości edukacji poprzez dostarczanie praktycznych warsztatów, rozwijających umiejętności miękkie i personalne, dzięki czemu uczeń jest dużo bardziej świadomy swoich celów personalnych i świadomie inwestuje swój czas w edukację, rozumiejąc jej wartość i cel.

Nasza przygoda z AIESEC rozpoczęła się w 2015 roku. W ciągu trzech lat gościliśmy studentów z Brazylii, Chin, Indii, Iranu, Kirgistanu, Meksyku oraz Turcji.

Za nami kolejne 2 fantastyczne tygodnie, dzięki Racheal z Malezji oraz Ratibie  z Algierii. Wolontariuszki-lektorki przyjechały do nas w ramach projektu Global Volunteer, koordynowanym przez organizację AIESEC.  Studentki uczestniczyły  w codziennym życiu szkoły, prowadziły lekcje i spędzały czas z uczniami.  Mieszkały w domach uczniów. Uczniowie mieli okazję przygotować i spróbować tradycyjnych deserów: malezyjski kuih sago i aromatyczny kuskus z rodzynkami.

Wolne chwile i weekendy dziewczyny spędzały z uczniami i ich rodzinami. Zwiedziły Wrocław, Katowice, Szczyrk, Muzeum Browaru w Żywcu. Racheal pierwszy raz  w życiu próbowała swoich sił na nartach!

Dnia 6. marca, na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, odbyła się uroczysta gala zakończenia projektu, podczas której poznaliśmy pozostałych wolontariuszy z Sri Lanki, Argentyny, Meksyku, Armenii i Rosji. Dowiedzieliśmy co sądzą o Polsce i Polakach oraz co im się najbardziej tutaj podobało.  

Dziękujemy za to, że mogliśmy poznać Was i kulturę waszych krajów. Dziękujemy za otwartość, serdeczność, przyjaźń!

Terima kasih banyak!!!

شكرا جزيلا

Za nami kolejna wspaniała przygoda. Dnia 16.09.2019 r. do Naszej szkoły przyjechały dwie wolontariuszki: Paloma z Hiszpanii i Kaushi ze Sri Lanki. Studentki spędziły u nas aż 3 tygodnie, w trakcie których prowadziły zajęcia językowo-kulturowe, gastronomiczne i taneczne. Podczas spotkań uczniowie mieli okazję poznać kulturę hiszpańską i lankijską: kuchnię, architekturę oraz tradycje i zwyczaje. Wolontariuszki nauczyły uczniów jak przygotować hiszpańską tortillę i chłodnik salmorejo, tradycyjną lankijską zupę oraz jak tańczyć sevillanę i taniec kandyjski.

Paloma i Kaushi mieszkały w domach naszych uczniów: Mai z 3ct, Janka z 2et, Zuzi z 1etg, Julii z 2bt, Alicji z 1btg oraz Zuzi z 3et, którym bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie w pobyt lektorek i wzorową opiekę nad nimi!  W wolnym czasie, wolontariuszki razem z uczniami zwiedziły muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, Cieszyn, Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Zakopane.

Ta wizyta była nie tylko okazją do sprawdzenia naszych umiejętności językowych, ale również otwartości na innych ludzi i na inne kultury.

 Serdeczne dziękujemy!     ¡Muchas gracias!       ගොඩාක් ස්තූතියි!