O szkole
Zespół Szkół im. Juliana Tuwima
w Bielsku-Białej
Na Zespół Szkół składają się dwie szkoły:
- Technikum Nr 11 kształcące w zawodach:
✅ technik organizacji turystyki
- Szkoła Policealna Nr 5
Siedziby placówki:
ul. Filarowa 52 (Sarni Stok)
ul. Asnyka 30
✅ W ramach Europejskich Programów Edukacyjnych od 2000 r. współpracujemy ze szkołami w Anglii, Hiszpanii, Danii, Francji i w Niemczech.
✅ Najlepszych uczniów Technikum wysyłamy na zagraniczne praktyki (Anglia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Grecja, Bułgaria, Austria, Portugalia).
✅ Szkoła posiada 4 pracownie komputerowe ze stałym dostępem do internetu i 6 pracowni zawodowych.
✅ Dysponujemy nowoczesną halą sportową i siłownią.
✅ Posiadamy bogato wyposażoną Bibliotekę i czytelnię z Multimedialnym Centrum Informacji wyposażonym w komputerowe stanowiska z dostępem do internetu.
✅ W szkole działają liczne koła zainteresowań.
✅ W ramach doskonalenia zawodowego szkoła umożliwia kursy zawodowe np. kursy barmańskie, kursy przygotowujące do pracy promach pasażerskich, kurs animatora czasu wolnego, kurs baristyczny i wiele innych.
Pięcioletnie Technikum nr 11 Kształcące w zawodzie:
Program nauczania obejmuje:
Przedmioty ogólne: | Przedmioty zawodowe: |
|
|
Zajęcia praktyczne, które odbywają się w hotelu raz w tygodniu w drugiej klasie technikum pod nadzorem nauczyciela oraz pracowników hotelu
Praktyki zawodowe:
- I praktyka - cztery tygodnie w klasie trzeciej
- II praktyka - cztery tygodnie w klasie czwartej
Nasza Szkoła współpracuje z licznymi hotelami i biurami podróży uczestniczy i odnosi sukcesy, nie tylko w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, ale także w konkursach: wiedzy o hotelarstwie, organizuje wycieczki dydaktyczne do największych hoteli w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Katowicach i innych miastach Polski oraz uczestniczy w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Bielsku-Białej, Poznaniu i Berlinie.
Hotelarstwo w najszerszym rozumieniu, jest nieodzowną i jedną z najważniejszych domen przemysłu turystycznego, a usługi hotelarskie nierozłączną częścią większości produktów turystycznych. Być Hotelarzem to nie tylko profesja, ale przede wszystkim profesjonalizm. Naturalny uśmiech, niewymuszona uprzejmość, intuicja, wyrozumiałość, empatia i najważniejsza spośród wszystkich cech – gościnność .
TECHNIK HOTELARSTWA to kierunek, który przygotowuje do wykonywania zadań związanych z fachową i kompleksową obsługą gościa hotelowego w recepcji, służbie pięter, gastronomii oraz w zakresie wszystkich usług komplementarnych. Typowym miejscem pracy technika hotelarstwa są obiekty bazy noclegowej: hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady uzdrowiskowe, a także współczesna baza „ruchoma": promowa, żeglugowa, kolejowa, lotnicza. Absolwent tego kierunku może być również zatrudniony w organach administracji samorządowej jak również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług noclegowych.
Duże możliwości i perspektywy daje nauka języków obcych: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego. Szkoła przygotowuje do egzaminu maturalnego i zawodowego. Program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące i zawodowe. Przygotowanie teoretyczne ucznia jest powiązane z opanowaniem praktycznych umiejętności, które zdobędzie w trakcie zajęć praktycznych oraz szeroko rozwiniętych dwóch praktyk zawodowych realizowanych w najlepszych placówkach w kraju i za granicą.
Stała współpraca szkoły z zakładami hotelarskimi oraz organizacjami i stowarzyszeniami branżowymi ułatwia nabycie umiejętności praktycznych wymaganych przez pracodawcę. W trakcie kształcenia uczeń poznaje: podstawowe zasady gospodarki rynkowej, nowoczesne metody zarządzania i finansowania działalności gospodarczej, zasady funkcjonowania współczesnego obiektu hotelarskiego.
W całym cyklu kształcenia szczególną wagę kładzie się na kształcenie umiejętności dotyczących prawidłowego zachowania, postawy, nawyków, sposobu reagowania na życzenia gościa hotelowego oraz właściwą obsługę odwołując się stale do zasad etyki i kultury zawodowej.
Pięcioletnie Technikum Nr 11 kształcące w zawodzie:
- technik organizacji turystyki
W ostatnich latach obserwuje się wciąż rosnące zainteresowanie turystyką oraz nasilające się migracje osób związane z pracą zawodową, co powoduje prężny rozwój rynku turystycznego i hotelowego. Ogromne środki finansowe, idące w ślad za wzrostem potrzeby poznawania świata oraz wymianą handlową, tworzą potężną branżę turystyczno-hotelarską. W związku z tym zawód technika organizacji turystyki pozostaje na liście zawodów przyszłości, którym nie grozi bezrobocie.
TECHNIK ORGANIZACJI TURYSTYKI to kierunek, który przygotowuje do organizowania i realizacji imprez, rozliczania ich kosztów oraz podejmowania wszelkich czynności związanych z podróżą w całym sektorze usługowym. Uczeń poznając geografię turystyczną i zasady funkcjonowania biura podróży, zasady organizacji targów, różnorakich imprez i wyjazdów zagranicznych uczy się fachowego świadczenia usług turystycznych, również w języku angielskim oraz do wyboru niemieckim i hiszpańskim.
Szkoła przygotowuje do egzaminu maturalnego i zawodowego. Program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące i zawodowe. Przygotowanie teoretyczne ucznia jest powiązane z opanowaniem praktycznych umiejętności, które zdobędzie w trakcie zajęć praktycznych oraz szeroko rozwiniętych trzech praktyk zawodowych realizowanych w najlepszych placówkach w dużej mierze poza granicami kraju. Część zajęć teoretycznych prowadzona jest również w terenie.
W trakcie kształcenia uczeń poznaje: podstawowe zasady gospodarki rynkowej, nowoczesne metody zarządzania i finansowania działalności gospodarczej, przewodnictwo turystyczne i pilotaż wycieczek. Technik obsługi turystycznej ustala, koordynuje i nadzoruje realizację obsługi turystycznej, zna wszelkie walory i atrakcje turystyczne Polski i świata, które w połączeniu ze znajomością zawodowego słownictwa języka obcego oraz zakresu usług świadczonych przez biura podróży pozwoli mu na profesjonalną obsługę klienta.
Absolwenci kierunku mogą być zatrudniani w firmach zajmujących się organizacją i obsługą ruchu turystycznego, w urzędach administracji państwowej na stanowiskach związanych z organizacją i promocją turystyki danego regionu, biurach podróży, hotelach, placówkach agroturystycznych zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Mogą również prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.
Technik organizacji turystyki to kierunek stworzony dla ludzi kochających piękno świata i natury, pragnących spełniać swoje i innych marzenia o podróżach, mający szerokie perspektywy zatrudnienia.
Program nauczania dla technika obsługi turystycznej obejmuje:
Przedmioty ogólne: | Przedmioty zawodowe: |
|
|
Praktyki zawodowe:
✅ I praktyka zawodowa 4 tygodnie w klasie trzeciej
✅ II praktyka zawodowa 4 tygodnie w klasie czwartej