Przejdź do treści Przejdź do menu

Festiwal Nauki

Festiwal Nauki to cykliczna impreza odbywająca się każdego roku  szkolnego w grudniu i kwietniu. Zajęcia mają charakter wykładów i warsztatów. Grudniowy Festiwal Nauki ma charakter artystyczny dedykowany  uczniom klas pierwszych. Odbyły się warsztaty min. decoupage, plastyczne, muzyczne, projektowania wnętrz, taneczne, carvingu, barmańskie, florystyczne, ceramiczne, teatralne. Klasy I-IV uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez wizażystki, fryzjerów i fizjoterapeutów.

Klasy  starsze uczestniczyły w  zajęciach z języków obcych, matematyki, informatyki. Odbywały się cykliczne zajęcia poświęcone systemowi ubezpieczeń. W ramach zajęć młodzież spotkała się z wykładowcami wyższych uczelni,  wolontariuszami służby maltańskiej, prawnikiem, policjantem, świadkiem historii.

W ramach kwietniowego Festiwalu Nauki odbyły się wycieczki do Muzeum Śląskiego, młodzież zwiedzała Narodowy Bank Polski oraz katowickie hotele. Młodzież  klas turystycznych uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez pracowników bielskiego Zamku Sułkowskich. Odbywały się zajęcia  w  Bibliotece Pedagogicznej, Książnicy Beskidzkiej. Ponadto uczniowie uczestniczyli w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Bielsku- Białej.

Edycja 2020

22.12.2020r. miał miejsce  Festiwal Nauki online dla naszych uczniów pod hasłem ”Bądź eko”. Klasy pierwsze uczestniczyły w wykładzie na temat „Kosmetyki naturalne w krajach Dalekiego Wschodu”. Dowiedziały się również o „Ekologii w nowoczesnym hotelarstwie” oraz mogły się zainspirować wykładem „Eko-design’ie w architekturze i modzie”. Do tematu odnieśli się również nauczyciele uczący języków obcych. Zorganizowali oni klasom zajęcia z języka angielskiego: „Zero waste –environmentally friendly life” i  „Negatywny wpływ człowieka na ekosystemy”, z języka włoskiego został przeprowadzony  quiz pt. "Salviamo la natura",a z języka hiszpańskiego: “Ecoturismo. Impresionantes parques naturales”. Ponadto na zajęciach gastronomicznych pojawił się temat żywności ekologicznej, a  z „Eco bielskiego barmana” zostały wykonane koktajle Eco.

Klasy drugie próbowały odpowiedzieć na pytanie „Czy przedsiębiorstwo może być ekologiczne?” i zostały zabrane w  „ Wirtualną wycieczkę trasą żydowskiego dziedzictwa w ciągu 70 lat istnienia Bielska-Białej". Kolejne warsztaty pt.:  „Zamień folię na Eko- torbę" miały na celu wskazać konsekwencje konsumpcyjnego trybu życia i pobudzić do refleksji, a także nakłonić uczestników do wprowadzenia pro ekologicznych zmian w życiu.

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach dotyczących ekologicznych źródeł energii. Drugą część spotkania była prowadzona przez edukatorkę panią Marię Rózgę z  bielskiej Fundacji Świat w Naszych rękach pod hasłem "No waste". Prowadząca pokazała jak zrobić ekologiczne ozdoby świąteczne w  ramach: recyklingu i dlaczego warto kupować lokalne produkty. Na koniec spotkania uczestnicy wykonali karmniki dla ptaków.

Edycja 2019

19 grudnia dobiegł końca kolejny FESTIWAL NAUKI. W tym roku był on głównie poświęcony zajęciom językowym między innymi: języki świata, London Escape Room, Christmas Trivia, gry hiszpańskie, komputerowe fiszki językowe, niemiecki quiz oraz włoskie kalambury, a dwie klasy pierwsze wzięły udział w grze miejskiej. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursie Born in the USA i językowo - ekonomicznym.