Przejdź do treści Przejdź do menu

Born in the U.S.A.

Witamy na stronie projektu językowego

„BORN IN THE USA”


Szkolny projekt językowy „Born in the USA” służy promocji szeroko rozumianej wiedzy o Stanach Zjednoczonych oraz doskonaleniu znajomości języka angielskiego wśród młodzieży. Szereg działań realizujemy we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie, który jest naszym partnerem od 2012 roku.

Najważniejsze imprezy, które organizujemy w ramach projektu to:

Konkurs wiedzy o USA pt. „BORN IN THE USA"
Szkolny Dzień Amerykański

Yes!

Konkurs Born in the USA

Born in the USA 2022 / 2023 - aktualna edycja

Trwa nabór do tegorocznej edycji konkursu - tematyka rozgrywki zostanie poświęcona eksploracji kosmosu z uwzględnieniem wiodącej w tej dziedzinie roli Stanów Zjednoczonych. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Termin rozgrywki to 13 marzec. Więcej szczegółów można znaleźć w zakładce Regulamin Konkursu..

Misja Apollo 17

Aktualności

W dniu 22.03.2022 grupa młodzieży z Zespołu Szkół gościła w Konsulacie Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Uczniowie spotkali się z Konsulem ds. Prasy i Kultury, panią Dolores Prin, wysłuchali wykładu poświęconego pracy amerykańskiego dyplomaty i obejrzeli projekcję filmu na temat zmian w dyplomacji USA na przestrzeni dekad.


Born in the USA 2021 / 2022 - podsumowanie

Tegoroczne działania projektu Born in the USA  skupiły się tradycyjnie na dwóch wydarzeniach: konkursie wiedzy o USA dla uczniów naszej szkoły oraz Dniu Amerykańskim. Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym nasze aktywności zostały w pewnym stopniu ograniczone przez COVID 19. Miejmy nadzieję, że kolejny sezon będzie oznaczał powrót do normalności.

Konkurs poświęcony historii, kulturze i geografii USA został przeprowadzony online w dniu 21.12.2021.  Duża część pytań konkursowych dotyczyła parków narodowych USA, ale zgodnie z tradycją pojawił się blok pytań poświęconych ważnym faktom z zakresu realiów amerykańskich, języka, wydarzeń historycznych i podstawowej wiedzy geograficznej. Miło nam ogłosić laureatów konkursu:

Pierwsze miejsce - Kacper Burczyński

Drugie miejsce - Martyna Salenga

Trzecie miejsce - Cyprian Świętojański

GRATULUJEMY!

Quiz 2021/2022

Pod datą 13.04.2022 zapisujemy Dzień Amerykański. Grupa młodzieży z naszej szkoły spotkała się online z przedstawicielem Konsulatu USA w Krakowie. Nasz gość - rodowita Amerykanka odbywająca swój staż w Konsulacie - przeprowadziła wykład poświęcony parkom narodowym USA, w szczególności przyrodzie stanu Colorado. Po wykładzie uczniowie zadawali Gościowi pytania.

Wykład 2022

Podczas Dnia Amerykańskiego poznaliśmy finalistów dwóch okolicznościowych konkursów inspirowanych historią i kulturą USA: kulinarnego i plastycznego. Oba zostały rozpisane na dni poprzedzające imprezę. Dość niecodziennie przedstawiają się ich wyniki:

Konkurs kulinarny - pierwsze miejsce ex aequo: Martyna Salenga i Oliwia Sroka

Konkurs plastyczny - pierwsze miejsce ex aequo: Weronika Nycz i Daniel Kukla

GRATULUJEMY LAUREATOM!


Więcej o projekcie

Pierwotnie projekt ograniczał się do organizacji konkursów poświęconych kulturze, geografii oraz historii Stanów Zjednoczonych. Uczestnikami rozgrywek byli gimnazjaliści z naszego miasta i okolic oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima, przy czym warto zaznaczyć, że konkursy dla gimnazjów prowadzili osobiście pracownicy Konsulatu USA w Krakowie. Z oczywistych względów konkursy dla gimnazjów nie są już kontynuowane, jednak z biegiem czasu oferta projektu poszerzyła się o inne działania:

Dzień Amerykański. Formuła Dnia obejmuje rozmaite aktywności – wykład amerykańskiego przedstawiciela Konsulatu USA w Krakowie dla uczniów szkoły, rozmowę wykładowcy z młodzieżą (bezpośrednio lub online podczas pandemii) oraz konkursy, w których pojawia się wątek amerykański.

Wizyty uczniów szkoły w siedzibie Konsulatu USA w Krakowie. To unikalne doświadczenie, dzięki któremu młodzież może zwiedzić amerykańską placówkę dyplomatyczną, spotkać się z pracownikami Konsulatu oraz wysłuchać wykładu w języku angielskim.

Udział w konkursie oferowanym w ramach amerykańskiego programu wymiany młodzieży „FLEX". Wprawdzie konkurs ten odbiega formułą od tego, co oferują konkursy „Born in the USA”, ale umożliwia laureatom roczny pobyt w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu mają oni okazję zdobywać wiedzę o USA w prawdopodobnie najlepszy możliwy sposób – bezpośrednio. Po raz pierwszy konkurs zagościł w szkole w 2015 roku. W tym roku ponownie bierzemy udział w tej ciekawej inicjatywie.