Przejdź do treści Przejdź do menu

Born in the U.S.A.

Witamy na stronie projektu językowego

„BORN IN THE USA”


Szkolny projekt językowy „Born in the USA” służy promocji szeroko rozumianej wiedzy o Stanach Zjednoczonych oraz doskonaleniu znajomości języka angielskiego wśród młodzieży. Szereg działań realizujemy we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie, który jest naszym partnerem od 2012 roku.

Najważniejsze imprezy, które organizujemy w ramach projektu to:

Konkurs wiedzy o USA pt. „BORN IN THE USA"
Szkolny Dzień Amerykański

Yes!


Informacje dotyczące konkursu „Born in the USA 2022" pojawią się w zakładce „Regulamin konkursu".

Konkurs Born in the USA

Born in the USA 2021 - podsumowanie

Ostatnia edycja szkolnego konkursu „Born in the USA” odbyła się 2 marca 2021 r.. Ze względu na pandemię koronawirusa impreza została przeprowadzona online. Jak w poprzednich latach, startujący musieli zmierzyć się z pytaniami w formie multimedialnego quiizu. W tle konkursu przewijał się wątek różnorodności, łączenia i przekraczania granic, „USA – znikające granice: ludzie, rzeki i języki”, temat ogromny ale ciekawy i z dużym potencjałem. Uczestnicy solidnie przygotowali się do rozgrywki, a najlepsi byli bardzo blisko zdobycia maksymalnej liczby punktów. Tylko pogratulować! Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, min. w postaci pamięci pendrive, książkę, oraz punkty do dziennika i okolicznościowe dyplomy.

16 marca 2021 r. - Dzień Amerykański. Nasi uczniowie spotkali się z dyplomatą USA na platformie Google Meet, gdzie wysłuchali wykładu o historycznej miejscowości Williamsburg w stanie Virginia. Oprócz wykładu Dzień Amerykański był świadkiem finału dwóch konkursów: plastycznego i kulinarnego. W obu należało inspirować się kulturą Stanów Zjednoczonych. Ich uczestnicy wykazali się zaangażowaniem i stworzyli ciekawe prace plastyczne oraz wypieki.

W Archiwum Projektu można znaleźć zdjęcia, które pokazują niektóre prace konkursowe wykonane przez uczniów oraz wręczanie nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu „Born in the USA”.


Więcej o projekcie

Pierwotnie projekt ograniczał się do organizacji konkursów poświęconych kulturze, geografii oraz historii Stanów Zjednoczonych. Uczestnikami rozgrywek byli gimnazjaliści z naszego miasta i okolic oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima, przy czym warto zaznaczyć, że konkursy dla gimnazjów prowadzili osobiście pracownicy Konsulatu USA w Krakowie. Z oczywistych względów konkursy dla gimnazjów nie są już kontynuowane, jednak z biegiem czasu oferta projektu poszerzyła się o inne działania:

Dzień Amerykański. Formuła Dnia obejmuje rozmaite aktywności – wykład amerykańskiego przedstawiciela Konsulatu USA w Krakowie dla uczniów szkoły, rozmowę wykładowcy z młodzieżą (bezpośrednio lub online podczas pandemii) oraz konkursy, w których pojawia się wątek amerykański.

Wizyty uczniów szkoły w siedzibie Konsulatu USA w Krakowie. To unikalne doświadczenie, dzięki któremu młodzież może zwiedzić amerykańską placówkę dyplomatyczną, spotkać się z pracownikami Konsulatu oraz wysłuchać wykładu w języku angielskim.

Udział w konkursie oferowanym w ramach amerykańskiego programu wymiany młodzieży „FLEX". Wprawdzie konkurs ten odbiega formułą od tego, co oferują konkursy „Born in the USA”, ale umożliwia laureatom roczny pobyt w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu mają oni okazję zdobywać wiedzę o USA w prawdopodobnie najlepszy możliwy sposób – bezpośrednio. Po raz pierwszy konkurs zagościł w szkole w 2015 roku. W tym roku ponownie bierzemy udział w tej ciekawej inicjatywie.