Przejdź do treści Przejdź do menu

Bielski „Hotelarz” zdobył przyczółek nad Atlantykiem

Odkryciem ostatnich sezonów turystycznych staje się Portugalia. Coraz więcej Polaków zdecyduje się tam spędzić wakacje czy urlop. Ten, leżący na zachodnim krańcu Europy, stosunkowo odległy kraj, fascynuje nie tylko bajkowymi plażami nad Atlantykiem, monumentalnymi pamiątkami bogatej historii, zwłaszcza w sferze  budownictwa sakralnego, pozbawionym smogu powietrzem, jak i znakomitymi produktami miejscowych winnic. ale także specyficznym i pogodnym podejściem Portugalczyków do życia i niezwykle życzliwym w stosunku do siebie, ale przede wszystkim do gości z innych krajów. W dzisiejszym znerwicowanym świecie to walory są coraz bardziej cenne.

Przekonali się  o tym już w ubiegłym roku bielszczanie –  kilkudziesięciu uczniów i kilkunastu  nauczycieli przedmiotów turystycznych i hotelarskich z Zespołu Szkół imieniem Juliana Tuwima, którzy biorą udział w praktykach zawodowych w Bradze, w północnej Portugalii, trzecim co do wielkości mieście tego atlantyckiego kraju, słynącym ze wspaniałe zachowanej  średniowiecznej architektury. Pod koniec lutego bieżącego roku wróciła do Bielska kolejna  grupa tuwimowskiej młodzieży- dziesiątka uczniów,  ze staży w hotelach Bragi, zorganizowanych przez koordynatorów programu „Erasmus +”: Jarosława Pnioka i Ryszarda Stoeckera oraz portugalską agencję Bragamob, która zapewniła uczestnikom niezwykle atrakcyjny program kulturalny, obejmujący m.in. wycieczki do Lizbony, Fatimy, Porto,Viana do Castelo nad samym Atlantykiem, monumentalnej świątyni Bom Jezus i wielu innych godnych zobaczenia miejsc.

Swoje tygodniowe staże odbyła także szóstka nauczycieli zawodu z „Tuwima”, którzy również wzięli udział w realizacji programu: „ Nowe wymagania w turystyce i hotelarstwie kolejnym wyzwaniem dla Bielskiego „ Tuwima”. Pracowali oni na rożnych stanowiskach w bradzkich i okolicznych  hotelach (m.in. w hotelu Intercontinetal w Porto, Axis w Wianie, Basic w Bradze, pensjonacie Casa Lata w parafii bradzkiej ( portugalska parafia to jednostka administracyjna równa wielkością – mniej więcej polskiej gminie)/.Obserwacja i praktyczne zadania wykonywane w portugalskich jednostkach hotelowych pod okiem gospodarzy- specjalistów przyczynią się z pewnością do podwyższenia kwalifikacji i zdobycia nowych umiejętności zawodowych szóstki pedagogów z Zespołu przy ul.Filarowej. Istotną korzyścią stażu jest także pogłębienie umiejętności językowych (angielski, portugalski) zarówno uczniów, jak  nauczycieli zawodu.

W przeddzień powrotu do kraju, szefowie Bragimob: Tiago Costa, Helder Cavalhio i Filipe Malherio zorganizowali uroczyste przyjęcie, w czasie którego wręczyli stażystom z bielskiego hotelarza certyfikaty odbycia stażu. Na zdjęciu uczniowie – stażyści z Bragi, wraz z dyrektorem Helderem Cavalhio (pierwszy z lewej) i opiekunem Ryszardem Stoeckerem.