Erasmus + 2023-2024
Gry mobilne narzędziem podnoszącym jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego.
- rozwinięcie umiejętności językowych o słownictwo i wyrażenia IT;
- zwiększenie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego;
- wymiana dobrych praktyk;
- rozbudzenie postaw tolerancji i empatii dla odmienności kulturowej;
- poszerzenie wiadomości dot. geografii, turystyki i kultury krajów partnerskich.
19 lutego 2023
W dniach od 25 do 29 stycznia 2023 r. odbyła się wizyta przygotowawcza w Benalmádenie, w ramach projektu ERASMUS + ,,Gry mobilne narzędziem podnoszącym jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego’’. Wizyta miała na celu omówienie najważniejszych kwestii dotyczących współpracy, organizacji szkoleń i wyjazdów, programu kulturalnego oraz poznanie warunków pobytu.
Szkołę reprezentowały koordynatorki projektu mgr Malwina Stadnicka i mgr Katarzyna Staszczyszyn-Kozina oraz mgr inż. Arkadiusz Mynarski.
3 kwietnia 2023
W ostatnim tygodniu marca w naszej szkole gościliśmy nauczycieli z hiszpańskiej Benalmadeny, którzy wraz z naszymi nauczycielami przystąpili do realizacji kolejnego zadania w ramach projektu Erasmus+ "Gry mobilne narzędziem podnoszącym jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego."
Wizyta gości z Hiszpanii była również okazją do pokazania walorów turystycznych oraz zapoznania z kulturą i historią regionu. Nauczyciele wspólnie zwiedzili Bielsko-Białą, browar w Żywcu, Starówkę w Krakowie oraz kopalnię soli w Wieliczce.
Uczestnicy:
Malwina Stadnicka
Katarzyna Staszczyszyn-Kozina Krzysztof Tekiela Tomasz Friedrich
|
Instytut I.E.S. Al - Baytar z Benalmadeny
Juan Carlos Pérez Morales Andrés García Ruíz María del Mar Gómez Salvador
|
Szkolenie Action Track: firma Good Games |
22 czerwca 2023
Mimo pięknej pogody na dworze i zapachu wakacji krążącego w powietrzu, uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ Akcji KA2 w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe pod nazwą “Gry mobilne narzędziem podnoszącym jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego” ciężko pracują nad realizacją kolejnych działań projektowych.
W ramach projektu, uczniowie zrealizowali mały projekt eTwinning “Let’s meet each other through interactive tools,” w ramach którego uczniowie bielskiego Tuwima oraz hiszpańskiego Ies Al-Bayar przygotowali krótkie prezentacje na swój temat i stworzyli interaktywne murale. W ten sposób uczestnicy projektu z organizacji partnerskich poznali się nawzajem, posłuchali o swoich zainteresowaniach i rejonach, z których pochodzą. Projekt był również okazją do przeprowadzenia warsztatów on-line, podczas których uczniowie opowiedzieli o narzędziach, które wykorzystali do przygotowania prezentacji, a nauczyciele mogli powymieniać się dobrymi praktykami.
Kolejnym zadaniem, z którym muszą zmierzyć się uczestnicy projektu, to stworzenie mobilnej gry miejskiej, po mieście z którego pochodzą. Zadanie może wydawać się proste, jednak stworzenie gry jest procesem bardzo złożonym. Uczniowie mają już za sobą szkolenia komputerowe prowadzone przez p. Mynarskiego i p.Staszczyszyn-Kozinę, podczas których opanowali aplikację ActionTrack, służącą do tworzenia gier mobilnych oraz w ramach którego przygotowali mini-grę testową po bielskiej starówce. Następnie uczniowie przygotowali trasę gry, prowadzącą po różnych zakątkach miasta. Prawdziwym wyzwaniem okazało się stworzenie fabuły gry, która wciągnie uczestników w świat historii Bielska-Białej i która pokaże najlepsze walory naszego miasta. Teraz, mając już fabułę gry, uczestnicy przystąpili do tworzenia zadań i mechaniki gry. W międzyczasie p. Stadnicka jest w stałym kontakcie z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych, które udzieli nam licencji na wykorzystanie wizerunków niektórych znanych postaci z kreskówek, a dziewczyny biorące udział w projekcie projektują grafiki z innymi bohaterami gry.
Całość działań zostanie zwieńczona w drugiej połowie 2023, kiedy nasi uczniowie pojadą do hiszpańskiej Benalmadeny testować grę przygotowaną przez uczniów IES Al-Bayar oraz początkiem 2024 roku, kiedy uczniowie z Hiszpanii przyjadą do nas testować przygotowaną przez nas grę.
16 listopada 2023
W dniach od 23 do 30 października 2023 r. grupa 12 uczniów razem z nauczycielami: P. Malwiną Stadnicką, P. Katarzyną Staszczyszyn-Koziną i P. Arkadiuszem Mynarskim, brała udział w wyjeździe do Hiszpanii w ramach projektu partnerskiego Erasmus+ ,,Gry mobilne narzędziem podnoszącym jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego’’. Głównym celem wizyty był udział w mobilnych grach miejskich przygotowanych na platformie Action Track przez szkołę partnerską I.E.S. Al-Baytar z Benalmadeny. Podczas wyjazdu uczniowie wspólnie z uczniami z Hiszpanii spotkali się z władzami miasta, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych oraz zwiedzili perły Andaluzji: Rondę, Granadę i Malagę. Udział w mobilności był dużym wyzwaniem, ale i wspaniałą przygodą. Przed nami kolejne działanie projektowe - w lutym nasi partnerzy przyjadą do Bielska-Białej z rewizytą, aby wziąć udział w grze mobilnej przygotowanej przez naszych uczniów.
W ostatnich dniach Zespół Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej miał przyjemność gościć grupę uczniów wraz z nauczycielami z hiszpańskiej szkoły I.E.S. Al-Baytar w ramach projektu partnerskiego Erasmus+. Tydzień pełen wrażeń, integracji i nauki przyniósł niezapomniane chwile zarówno polskim, jak i hiszpańskim uczniom.
Celem wizyty było nie tylko poszerzenie horyzontów edukacyjnych, ale także wzmacnianie więzi międzykulturowych oraz współpracy pomiędzy szkołami partnerskimi. Kluczowym punktem programu było uczestnictwo w mobilnej grze miejskiej po Bielsku-Białej, która pozwoliła młodzieży na lepsze poznanie miasta i jego historii. To niezwykłe doświadczenie umożliwiło uczniom nie tylko zdobycie nowej wiedzy, ale także sprawdzenie swoich umiejętności logicznego myślenia i pracy w zespole.
Nie lada gratką dla wszystkich uczestników było spotkanie z Prezydentem Miasta, które odbyło się w uroczystej sali Ratusza. Podczas tego wydarzenia młodzież mogła dowiedzieć się więcej o historii i funkcjonowaniu miasta.
Wizyta nie ograniczyła się jednak tylko do jednego miasta. Uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić inne perły Polski. W Krakowie wzięli udział w grze o krakowskich legendach, co pozwoliło im zgłębić tajemnice tego historycznego miasta. W Wrocławiu z kolei szukali słynnych krasnali, co było nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do odkrywania tajemnic miasta i jego kultury. Nie zabrakło również wizyty w malowniczej Wieliczce, gdzie uczniowie zobaczyli słynną kopalnię soli oraz w Chochołowie, gdzie mogli poczuć niepowtarzalny klimat górskiej wsi i zażyć kąpieli termalnych.
Cały tydzień był nie tylko okazją do nauki i zwiedzania, ale przede wszystkim do nawiązania nowych przyjaźni i budowania więzi międzykulturowych. Spotkanie uczniów z różnych krajów, dzielenie się doświadczeniami i poznawanie nowych punktów widzenia to niezwykle cenny element edukacji, który wzbogaca życie każdego z nas.
Udział w projekcie jest nie tylko wyjątkowym wydarzeniem dla obu stron, ale także dowodem na to, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w edukacji oraz jak wiele możemy zyskać, dzieląc się swoimi doświadczeniami i kulturą. Mamy nadzieję, że ta przygoda na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników i będzie inspiracją do dalszej współpracy i poznawania świata.